cinsel organ estetiğinin önemi

Dünyadaki en güzel kadının bile psikolojik durumunu ve cinsel hayatını kötü yönde etkileyebilen, kimse ile paylaşamadığı bir sorunu olabilir: o da cinsel organ estetiği, yani kendi cinsel organının görünümünden memnun olmamasıdır. Cinsellikten çekinen ya da cinsel ilişkiden zevk alamayan kadınların sorunlarının altta yatan en önemli sebeplerinden biri, cinsel organları yani vajinayla ilgili estetik kaygıların olmasıdır. Bazı kadınlar kendi cinsel organını beğenmeyebilir, bu problemi partnerleri ile konuşmakta zorlanabilir, hatta bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinebilir. Kadınların birçoğu başvuracakları doktorun kendisini yanlış anlayacağından çekinerek tedavi imkanından da yararlanamayabilir. 1000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada kadınların %80’inin partneri ile cinsel ilişkilerini konuşamadığı, %69’unun hiç orgazm yaşamadığı, %28’inin cinsel sorunları olmasına rağmen bu konuda tamamen sessiz kalarak, tedavi konusunda hiçbir araştırma yapmadığı, kimseye danışmadığı ortaya çıkmıştır. Yakın zamana kadar kadınların cinsel problemlerinin ağırlıklı olarak psikolojik kaynaklı olduğu düşünülüyordu. Oysa fiziki ve estetik sorunların kadınların cinsel hayatında bıraktığı iz sanıldığından daha derindir. Sebep sonuç ilişkilerinin daha net olarak ortaya konmasıyla “Cinsel sorunlar mı psikolojik sorunları doğuruyor, yoksa psikolojik sorunlar mı cinsel sorunları doğuruyor?” tartışması artık son bulmuş sayılır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, kadınlarda mevcut olan fiziksel ve estetik sebeplerin de cinsel sorunların ortaya çıkışında önemli bir payı olduğunu gösteriyor.

Neden cinsel organ estetiği?

Kültür seviyesinin yükselmesiyle birlikte son yıllarda kadınların kendilerini daha iyi tanımaları, vücutlarını, cinselliklerini keşfetmeleri, onlara faydalar sağlamasının yanı sıra, birçok olumsuzlukları beraberinde getirmiştir. Kadınlar kendilerini diğer kadınlarla kıyaslıyor, bu kıyaslama cinselliğe kadar uzanıyor, cinsel organlarının görümü ile ilgili şikayetlerin ortaya çıkmasına yol açıyor. Çoğu kadın cinsel organı zaman içinde deforme olmasından, renginden, biçiminden, estetik görünümünden rahatsız oluyor cinselliğini doyasıya yaşayamıyor. Özellikle vajinal yol ile doğum yaptıktan sonra esneyip bollaşan vajina, hem kadının hem erkeğin cinsel ilişkiden aldığı zevki azaltıyor. Diğer taraftan vajinanın gevşemesiyle, öksürme, hapşırma, gülme eylemleri sırasında idrarını tutamayarak kaçırma problemini de beraberinde getirebiliyor.

psikolojik problem

Cinsel organ estetiği sosyal ve psikolojik problemler oluşturuyor

Kadınların cinsel organ estetiği ile ilgili sık olarak yakındıkları diğer sorun da, iç dudakların büyüklüğüne bağlı sarkık görünümüdür. Bu şikayetler özellikle cinsel organda iç ve dış dudakların uzun, sarkık, koyu renkli, normalden daha kalın, etli olması gibi farklılıklardan kaynaklanır. Nasıl ki kadınlar sarkık ya da küçük göğüslerinden ya da eğri burunlarından rahatsızlık duyabilirlerse aynı şekilde cinsel organlarının görünümünden dolayı da utanabilir. Cinsel organlarının görünümüyle ilgili problemi olan kadınlar, dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri giymekten sakınırlar, eşlerine çıplak görünmekten kaçarlar, karanlık mekanlarda sevişmeyi tercih ederler. Sevişme sıklıkları da giderek azalır. Cinsel ilişkiden soğuyarak psikolojik problemlere zemin hazırlar. Cinsellik iki kişinin paylaştığı bir konudur. Bu paylaşımdan dolayı partnerlerden birinin mutsuzluğu ikisinin ortak sorunu haline gelir. Çiftlerin cinsel hayatını, aile yaşam biçimini kötü yönde etkileyerek, eşleri birbirinden soğutur, sonucunda da çiftin hayat kalitesinde ciddi bir düşüş meydana getirir, ikili ilişkileri zedeler. Mutluluğun ve sağlıklı bir ilişkinin anahtarı, herşeyden önce insanın kendine duyduğu özgüvende saklıdır. Tüm bu sebeplerden dolayı cinsel organ estetiği, tahmin edilende daha fazla önemlidir. Kadının eşi tarafından beğenildiğini hissetmesinin, psikolojik durumu üzerinde, cinsel yaşamında büyük önemi vardır. Bu yüzden çağımızın modern kadını cinsel hayatında aktif konumda olmak istiyor, bu şikayetini dile getirerek tıbbi yardıma ihtiyaç duyabiliyor, böyle arayışta olmaktan da çekinmiyor, doktoruna başvuruyor.

cinsel mutluluk

Cinsel organ estetiği ile kazanılan mutluluk

Sosyal, kültürel, ekonomik düzeyin, refahın artmasıyla kadınlar artık her konuda olduğu gibi cinsel hayatlarında da mükemmeliyeti arıyor. Kadınlar arasında cinsel organlarına yapılan estetik ameliyatlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Cinsel organın görünümünü güzelleştirerek, kadının kendini daha iyi hissetmesine, cinsel ilişkiden daha fazla zevk almasına, kendisine daha fazla güvenmesine yardımcı olmayı amaçlayan cerrahi uygulamalar ile kadınların mutsuzluğuna yol açan büyük sorun çözüme kavuşmuş oluyor. Estetik cerrahinin ilerlemesi ile cinsel organ estetiğine yönelik problemlerin artık çözüme kavuşması, kadınların uzun zamandır rahatsızlık duydukları, estetik görünmediği için özgüvenlerinin zedelenmesine yol açan, cinsel yaşamlarında hissettikleri problemlerin vajina estetiği ameliyatları ile çözülebileceğinin bilincinde olmaları, vulva, vajina ve genital estetik ameliyatların önemini arttırdı. Bu doğrultudaki hedef, cinsel organ görünümündenden rahatsız olan kadınların psikolojilerini modern estetik cerrahihinin sunduğu imkanlarla düzeltmek, mutlu kadını su yüzüne çıkarmaktır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle