Güzellik, tarihin akışı içinde yaşanan döneme, toplumsal kültüre, kişiden kişiye, hatta kişinin mesleğine, bulunduğu sosyal statüye, yaşına, mesleğine, ruh haline, kişilik, karakterine göre değişkenlik gösteren değer olarak karşımıza çıkar. İnsan da zaten, kendisi tarafından ortaya konan ve kabul edilmiş olan değerleriyle yaşamını sürdürür. Günlük yaşamımızı yönlendiren verimlilik değerleri, ahlakımızı yönlendiren erdemler, iyilik değerleri, düşünü dünyamızı yönlendiren doğruluk değerleri, estetik görüşümüzü yönlendiren güzellik değerleri vardır. Bu değerleri tanımlayan, ortaya süren, kabul eden, iyi olduğuna, güzel olduğuna karar veren de insandır.

Dünyada var olan insan sayısı kadar farklı yüz şekli vardır. Her insan farklı yüze sahip ise güzel ile çirkin ayrımı neye göre yapılabilir? Dünya güzellik kraliçeleri hangi kriterlere göre seçilir? Güzeli güzel yapan, çirkinden ayıran özelliği, farklılığı nedir? Yoksa hepsi de muhtemelen birbirinden farklı olabilecek bireysel görüşler midir? Evet. Herkesin güzellik anlayışı birbirinden farklı. Ama ortak noktalar yok mudur? Elbette vardır, işte bu yüzden güzelin tanımı, ortak noktaların bir araya getirdiği kriterlere göre yapılır.
Her insanın nasıl kendine has yüz şekli varsa, her kadının da kendine has vajina ve cinsel organ şekli vardır. Bir kişinin yüzü diğer bir kişiye ne kadar benziyorsa ya da benzemiyorsa, bir kadının vajina ve cinsel organı da diğer bir kadının cinsel organına o kadar benzeyebilir, ya da hiç benzemeyebilir. Ancak insanın yüzünde olduğu gibi, güzel olanı ayırdetmemizi sağlayan ortak noktalardan yola çıkarak estetik olarak güzel görünen vajinanın nasıl olması gerektiğini ortaya koyabiliriz.

vajinanın güzelliği

Vajina şekilleri ve estetik bakış

Vajina estetiği açısından baktığımızda ayakta bacakları kapalı şekilde duran çıplak vücuda karşıdan bakıldığında genital bölgede sadece pubis tepesi, dış dudakların dış sınırları görünür. Cinsel organ üzerindeki kasık üçgeninde yer alan bölge yani pubis tepesi, bu bölgedeki kıllar, ilk bakışta göze çarpan oluşumlardır. Kasık bölgesindeki kıllar temiz, bakımlı olmalı, hiçbir zaman cinsel organın estetik değerlerini gizleyecek kadar uzun olmamalıdır. Kılların en uzun hali, kasık bölgesini, dış dudakları görmeye, ayırdetmeye izin verecek ölçüde olmalıdır. Daha uzunu güzellikten uzaklaştırır. Kasık bölgesine bakıldığında pubis tepesinin dışa doğru tatlı bir çıkıntı yapan, cinsel organa kendine has görsel karakterini kazandıran doğal anatomik bombeliğini görünür. Pubis, yani kasık üçgeni arasında kalan bölge, hiçbir zaman doğal bombeliğini maskeleyecek kadar yağlı, dolgun, sarkık olmamalıdır, cildi diri buruşmamış, gergin olmalıdır. Aynı açıdan cinsel organa bakıldığında ise dış dudaklar göze çarpar. Her iki tarafta yer alan dış dudağın orta hatta hafifçe çentiklenme yaparak birleşmiş olarak görünmesi göze hoş gelir. Bunun için vajina dış dudaklarının iç yüzeylerinin birbiriyle tam temas halinde olması, her iki dış dudağın birbiriyle eş büyüklükte, eş seviyede olması, vajina iç dudaklarının ise görünmemesi gerekir.

Yakın plandan vajina görüntüsü

Cinsel organa daha yakın plandan bakıldığı zaman, vajina dış dudaklarının renginin genel vücut rengi ile hemen hemen aynı olması, kendi içinde renk farklılıklarının olmaması gerekir. Cinsel organ boyutları incelendiğinde, cinsel organ ön, arka ve yan kenarlarını birleştirdiğimizde dikdörtgen şeklinde olduğunu varsayarsak, bu dikdörtgenin eninin boyuna olan oranının 1/2 ile 2/3 arasında olması önemlidir. Bu durumda dış dudaklar dışa doğru taşacak derecede çok fazla etli, dolgun olmamalı, buna karşın zayıf, ince yapılı da olmamalıdır. Vajina dış dudakları, varlığını hissettirecek dolgunlukta, diri olmalı, vajina dış dudaklarında sarkma, gevşeklik, buruşukluk olmamalıdır. Vajina dış dudaklarının iç kenarları yukarı doğru ilerledikçe klitorisin hemen üzerinde birbirine doğru dönerek birleşmesi gerekir. Özellikle dış dudakları dolgun olmayan zayıf cinsel organlarda bazen vajina dış dudaklarının iç kenarı klitorisin hemen üzerinde birleşmeyerek birbirine paralel şekilde pubise doğru uzanabilir, bu şekildeki cinsel organ yapısında, birbiriyle birleşmeyen dış dudakların iç kenarı arasında kalan ortadaki deri parçasıyla birlikte sanki üç adet dış dudak görüntüsü varmış gibi gözün alışık olmadığı görüntü oluşabilir. Vajina iç dudak estetiğini etkileyen başlıca iki faktör vardır: Birincisi renk, ikincisi büyüklüktür. İdeal olarak vajina iç dudakların renginin, cinsel organın diğer bölümleriyle aynı renkte olması gerekir. Bu özellik kadınların büyük çoğunluğunda yoktur. Genellikle vajina iç dudaklarının kenara yakın kısımları daha koyu renkli olur. Özellikle hamilelikten dolayı pigmentasyona bağlı olarak rengi koyulaşan cinsel organda farklılaşan renk tonları kadınların büyük kısmında kalıcı olur. Şanslı olan küçük bir kısmı eski rengine tekrar kavuşur. Vajina iç dudak sarkması ise önemli olan diğer unsurdur. Vajina iç dudaklarının eş büyüklükte olması, normalde dış dudak seviyesinin dışına taşmaması gerekir. Birkaç milimetrelik taşmalar kabul edilebilir sınırlar içinde yer alır, ancak iç dudaklar bu sınırların dışına taştığında gözü rahatsız edici görünüm oluşturur. Cinsel organ estetiği içinde yeri olan son yapı ise klitoristir. Klitorisin şekli, büyüklüğü her kadında farklıdır. Klitoris, kadınların büyük çoğunluğunda estetik değerlere farkında olmadan saygı gösterircesine dış dudakların dışına taşmaz, çapları 3-4 mm yi geçmez. Cinsel organ yapısında yer alan idrar deliği ve kızlık zarı gibi yapılar ise estetik açıdan bakıldığında hiçbir anlam taşımazlar.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle