Vajina iç dudak sarkması, kadınlar arasında sık görülen problemlerden biridir. İç dudak estetiği hoş olmayan kadınların derdine kesin ve kalıcı çözüm olan labioplasti yani, iç dudak küçültme ameliyatı, birçok kadının kendisine olan güvenini yeniden kazandırıyor.

İç dudakların yapısı

Vajina iç dudakları, kadın cinsel organında vajina ağzının her iki tarafında bulunan deri kıvrımı şeklindeki yapılardır. Tıp dilinde labium minus veya labia minora, halk dilinde küçük dudak olarak adlandırılır. Önde klitorisin üzerinden başlar, genişleyerek arkaya doğru uzanır, vajina ağzının kenarlarından itibaren incelerek kaybolur. Önden arkaya uzunluğu yaklaşık 5 cm, genişliği ise 0,5-1 cm arasında değişir. İç dudakların büyüklüğü herkeste farklıdır. Normalde, bacaklar kapalı pozisyonda iken, iç dudaklar dış dudakların arasında kalır, dışa fazla taşmaz. İç dudak yapısı, normalden büyük olan kadınlarda, dış dudakların dışına da taşarak cinsel organ estetiği açısından gözü rahatsız eden sarkık görünüm alır. Bazı kadınlarda iç dudak büyümesi tek taraflı da olabilir. İç dudak derisinin rengi de son derece farklılıklar gösterebilir. Normal deri renginde olabildiği gibi siyaha kadar olan tüm koyu renk tonlarında görülebilir. İç dudak derisinin normal deri renginden daha koyu tonlarda olması hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkarır, güzelliğe gölge düşürür. Özellikle hamilelik sırasında koyulaşan iç dudak rengi, doğumdan sonra çoğu zaman eski rengine dönmeyerek, rahatsız edici görünümü kalıcı hale getirir. İç dudak görünümü ile ilgili problemler arasında renk koyuluğu, iç dudak sarkıklığından sonra ikinci sırada yer alır.

vajina iç dudakları

İç dudakların, dış dudaklardan hafifçe sarkacak kadar büyük olması herhangi sağlık sorunu değildir. Sadece estetik açısından hoş olmayan bir görünüm oluşturur. Vajinanın iç dudakları, yabancı cisim ve bakterilerin vajina içine rahatça girmesini engelleyici bir bariyerdir. İç yüzeyinden salgılanan sıvılar ile sürekli nemlilik sağlar. Ancak aşırı derecede büyük olan iç dudaklar, faydadan çok zarara yol açar; ter, vücut atıkları ve diğer salgıların deri kıvrımları arasında birikimine neden olarak kötü koku yapar, hijyenik zorluğundan dolayı mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Zaman zaman cinsel ilişki sırasında araya sıkışarak ağrı ve acıya da sebep olabilir. İç dudakların büyük olması psikolojik sorunların da temelini oluşturur. En basit olarak dar kıyafet, bikini konusunda yaşanan sıkıntılar, eşine çıplak olarak görünme çekincelerine kadar uzanabilir. Kendinden utanan kadın, vücudunu saklamak için karanlık ortamları tercih edebilir. Her iki taraf da cinselliği doya doya yaşayamaz.

Vajina iç dudak sarkması nelere yol açar?

Tek başına kadın açısından bakıldığında, iç dudak büyüklüğü, buna bağlı olarak iç dudak sarkıklığı ve rengi birçok kadın için şikayet konusu olmasına rağmen, bu konular üzerinde fazla durulmaz. Bu tür şikayetleri olan birçok kadın, bu durumun sadece kendilerinde olan bir problem olduğunu düşünerek çözüm yolu aramaz. Ya bu sıkıntısını utancından kimseyle paylaşamaz, ya da çözümü olmadığını zanneder, cinsel yaşamında umutsuzca mutsuzluk yaşar. Cinselliği rahatça, dilediğince yaşayamayan kadının eşi de zamanla bu durumdan etkilenir, ikili ilişkilerin arasına mesafe girmeye başlar, hem kadın, hem erkek için sıkıntı olmaya başlar, ilişkinin ne yönde gideceği belirsizleşir.

Vajina iç dudak ameliyatı kimlere yapılır?

Tıpta labioplasti olarak adlandırılan iç dudak estetik ameliyatı, bu konunda şikayeti olan herkese uygulanabilir. İç dudak küçültme ameliyatı olmak için kişinin cinsel organ gelişimi açısından ergenlik dönemini geçirmesi, genel sağlık durumunun iyi olması yeterlidir. Kızlık zarı vajina ağzından yaklaşık 1 cm. daha içeridedir. İç dudaklar ise vajinanın dışında kalır. Dolayısıyla iç dudak ameliyatı kızlık zarını bozmaz. Bu yüzden bakire olan veya olmayan, doğum yapan veya yapmayan herkese yapılabilir. Henüz bakire olan genç kızlar bile arzu ederse labioplasti ameliyatı olabilirler. İç dudak ameliyatının, cinsel ilişkinin ürünü sayılan orgazmın artması veya azalması üzerine doğrudan etkisi olmaz. İç dudak ameliyatı geçiren herkes ileride hamile kalabilir, doğum yapabilir, hiçbir sakıncası yoktur.

Vajina iç dudak küçültme ameliyatı

vajina iç dudak küçültme ameliyatıİç dudak küçültme ameliyatının en önemi noktası, yapılan ameliyatın iz oluşturmaması, başkaları tarafından anlaşılmaması gerektiğidir. Örneğin siz ameliyat olup da bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından daha sonra yapılan bir başka muayene sırasında, ameliyat geçirdiğiniz anlaşılamıyorsa, yapılan ameliyat başarılı sayılır. Gerek cerrah, gerekse hasta açısından önemli olan bu başarıyı elde etmektir. Yanda labioplasti ameliyatı sırasında fazlalık olarak alınan kısımların tasarımına göre farklı iki tekniğin şematik çizimini görüyorsunuz. Ben, ayrıca sizin talepleriniz doğrultusunda standart ameliyat tekniklerinin dışında özel tasarımlara daha çok önem veriyorum.
Labioplasti operasyonu hastane koşullarında yapılması gereken ameliyattır. Ameliyat, genel anestezi altında da, lokal anestezi altında da yapılabilir. Siz hangi tip anesteziyi tercih ederseniz o tip anestezi uygulanır. Teknik olarak son derece özen göstermeyi gerektiren bir ameliyattır. Aksi takdirde dudak kenarı girintili çıkıntılı bir şekilde iyileşebilir. Standart yöntemlerle yapılan dikişlerden sonra dudak kenarının düzgün olmaması problemi ile başvuran hastalar da olabiliyor. Bu gibi problemleri düzeltmek için ikinci kez ameliyat gerekebiliyor. Ameliyat, normal koşullarda yaklaşık 40-50 dakika sürer. Labioplasti ameliyatı için farklı teknikler mevcuttur. Hangisinin uygun olacağına sizin beklentileriniz doğrultusunda ben karar veririm. Ben, ameliyatları çoğu zaman derin uyku eşliğinde lokal anestezi altında yapıyorum.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Labioplasti ameliyatı olup bittikten sonra ağrı sızı hissetmeyeceksiniz, ameliyattan sonra biraz istirahat ettikten sonra evinize dönebilirsiniz. Normal hayatınıza aynı şekilde devam edeceksiniz. Ameliyatınızın dikişlerinde kendi kendine eriyen ipler olacağı için dikiş aldırma zahmeti, sıkıntısı yaşamayacaksınız. İç dudak küçültme operasyonu olduktan sonra, bakım olarak cinsel organ bölgenizi temiz tutmak yeterli olur, estetik dikiş uygulanacağı için özel pansuman gerektirmez. Tek kısıtlama cinsel ilişki konusunda olacak. Ameliyattan kaynaklanan yaranın iyileşmesi için gereken birkaç haftalık sürenin sonunda cinsel ilişki özgürlüğünüz de başlayacaktır.
Labioplasti ameliyatı riskli bir ameliyat sayılmaz. Komplikasyon, yani ameliyat sonrası problem çıkma yüzdesi son derece düşüktür. Ameliyat sonrası hafif ağrı ile iyileşme dönemi ayakta geçirilir. Hızlı iyileşme ve kesin çözüm ile sonuçları son derece yüz güldürücü olduğu için, memnuniyet yüzdesi yüksektir. Labioplasti ameliyatı, kişiye hem estetik açından artı değer katar, hem de psikolojik desteği ile özgüvenini sağlamlaştırarak, cinsel mutluluğun kapılarını açar.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

Yorumlar

  1. Ü. Gök

    Ben bir soru sormak istiyorum. 23 yaşındayım. Benim sağ taraftaki iç dudak sol taraftakine göre biraz daha büyük, kabarık, rengi biraz koyu. Evlendiğim zaman bu durum benim cinsel sağlığım açısından sorun olur mu? Ameliyat olmam gerekir mi? İç dudakların büyük olmasının sebepleri arasında mastürbasyon var mıdır?

    cevap
  2. Filiz K.

    Merhabalar. Labioplasti operasyonu hakkındaki yazınızı okudum, bu konuda ciddi bir problemim olduğunu düşünüyorum. Belirttiğiniz üzere bu konuyu kimseyle paylaşamıyor, bundan son derece rahatsızlık duyuyorum. Bu durumun hem sağlığımı hem de psikolojimi olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorum. Çok isim yapmış bir doktorsunuz, cerrahi müdahale için gerekli olan maddiyat beni düşündürüyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

    cevap

 Yorum Ekle