Vajina daraltma ameliyatı, vajina bollaşması probleminin tıbbi çözüm yöntemidir. Bu konuda tıbbi ve bilimsel değeri olmayan yöntemlere güvenilmemesi sağlığınız açısından en doğru yol olacaktır.

vajina bollaşması

Vajina bollaşması neden oluşur?

Vajina çoğu zaman vajinal yol ile yapılan normal doğumların ardından esnek yapıya sahip olmasından dolayı doğal olarak genişler. Daha sonradan her zaman eski sıkılığına kavuşamayabilir. Vajinanın genişlemesi normal doğumların ardından olabileceği gibi yaşlanmaya bağlı veya zaman zaman doğuştan gelen yapısından da kaynaklanabilir. Vajinal yol ile yapılan normal doğum sırasında bebeğin çıkışını rahatlatmak için vajinanın kenarı biraz kesilir. Buna epizyotomi denir. Doğumun ardından epizyotomi için kesilen dokular tekrar dikilir. Özensizce dikilen epizyotomi sonrası iyileşen kötü yara izleri, bebeğin kilolu olması, çok sayıda normal doğum yapmak, yaşın ilerlemesine bağlı olarak vajina kaslarının gençlik günlerindeki kadar sıkı olmaması sonucu, vajina gevşemesi ve bollaşması oluşur. Vajina bollaşması nedeni olarak, hastaların çoğunluğunda normal doğumlar ön plana çıkıyor. Sezeryan ile yapılan doğumlar vajinanın esnemesine yol açmadığı için bu gibi problemleri de doğurmuyor. Ancak tabii ki salt bu nedenden dolayı sezeryan doğumu tercih etmek de doğru sayılmaz. Çok sayıda doğum yapanlarda vajinayı çevreleyen kaslar doğal olarak gevşer. Vajina kaslarının gevşemesi, cinsel ilişki esnasında ciddi sorun olur. Çünkü özellikle normal doğumlardan sonra esneyerek eski haline dönemeyen genişlemiş vajina, penisi sıkıca kavrayamaz, hem kadının, hem de erkeğin cinsel ilişkiden aldığı zevki azaltarak cinsel doyumsuzluğa neden olur.

Vajina genişlemesi hangi sorunlara yol açar?

Kadınsanız kendinizi erkek yerine, erkekseniz kendinizi kadın yerine koyarak bu sıkıntının boyutlarını daha iyi idrak edebilirsiniz. Vajinanın bollaşması, bu kadarla kalmayıp cinsel ilişki esnasında vajinanın normal nem ve kayganlığının da azalmasına neden olarak ek problemlere yol açar. Zaman içinde birikim oluşturan bu sorunlara bağlı olarak, kadının özgüveni giderek azalır, belki de farkında olmadan yavaş yavaş cinsellikten uzaklaşır.


Cinsel kökenli sebeplerden dolayı çiftler arasında mutluluk temeli üzerine oturmuş ilişki de zedelenir. Kadınla erkeğin arasına soğukluk girer, aradaki mesafe açılır. Vajina daraltma ameliyatı ve üstelik bu konuda son yıllarda özel olarak geliştirilmiş ileri teknikler, vajinanın gençlik yıllarındaki halini yeniden kazandırıyor. Uygulanan cerrahi yöntemler ile kadın ve erkeğin cinsel ilişkiden eskisi kadar zevk alması sağlanıyor, mutlu beraberliklerin ömrü uzatılıyor.

Vajina daraltma ameliyatı : Vajinoplasti

vajina daraltmaVajina daraltma operasyonu, tıbbi adıyla vajinoplasti, vajina bollaşması sonucu ortaya çıkan şikayetleri olan, evli veya bekar, çocuk doğurmuş veya doğurmamış, sağlığı, sıhhati yerinde olan ve “ben artık bu problemden kurtulmak istiyorum” diyen her kadına uygulanabilir. Ameliyat, hastane koşullarında yapılmalıdır. Genel anestezi altında da, lokal anestezi altında da yapılabilir. Cerrahi işlem, vajina arka ya da yan duvarının bir kısmının kesilerek çıkarılması şeklinde yapılır. Gevşek olan kaslar sıkılaştırılır, kesik kenarlar birbirine yaklaştırılarak dikilir ve böylece vajinanın daralması gerçekleşmiş olur. Bu aşamada vajina iç kaslarının birbirine yaklaştırılarak toparlanması, ameliyatın en can alıcı noktasıdır. Bu işlem hem kaliteli, hem de uzun vadeli sonuç için mutlak uygulanması gereken manevradır. Ameliyatın planlamasında vajinanın genişliği iki parmağın zorlanmadan girebileceği şekilde ayarlanır. Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte cinsel organın vajina kenarlarını oluşturan kısmının da estetik olarak restorasyonu sağlanmalıdır.
Ameliyat yaklaşık 40 dakika sürer. Ek girişimler de yapılacaksa süre buna bağlı olarak daha da uzayabilir. Bu ameliyata ek olarak genital bölge estetiğine yönelik olarak iç dudak estetiği, dış dudak estetiği, kasık germe estetiği de aynı anda uygulanabilir. Hatta genital bölge haricindeki göğüs estetiği, karın estetiği, burun estetiği gibi aklınıza gelebilecek diğer estetik ameliyatlar da aynı anda uygulanabilir. Ameliyatın ardından aynı gün ya da ek bir ameliyat da varsa 1 gün sonra evinize dönebilirsiniz. Vajina daraltma ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir, ameliyattan sonra hafif bir sızlama hissedebilirsiniz.

vajina daraltma ameliyatı

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Ciddi bir riski olmayan vajina daraltma ameliyatı sonrası günlük hayatınızı aynı şekilde sürdürmeye devam edebilirsiniz. Ameliyat sırasında kendi kendine eriyen dikiş tekniği uygulandığı için dikiş aldırma sıkıntısı yaşamayacaksınız. Vajina içindeki ameliyat yarasının kaynayarak iyileşmesi için yaklaşık 3-4 hafta zaman gerekir, 4 haftadan sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
Vajina daraltma ciddi bir riski olan ameliyat değildir. Ameliyat sonuçları hem erkek açısından, hem kadın açısından oldukça memnun edicidir. Ameliyat kararı hayatınıza yepyeni bir sayfa açar, cinsel yaşamınızı hareketlendirerek, cinsel özgüveninizi yeniden edinmenizle birlikte, ikili ilişkileri tazeler, cinsel ilişkiden alacağınız haz ile kendinizi yeniden keşfetmenin yolunu açar.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle