İç dudaklar, dış dudaklar, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden oluşan yapıların bütünü kadın cinsel organını oluşturur, bu yapıya vulva denir. Cinsel organ estetiği üzerinde hakimiyeti en fazla olan yapı olarak dış dudaklar ön plana çıkar. Dış dudak, her iki tarafta önden arkaya doğru uzanan, iç dudaklardan daha kalın, hafifçe dolgun görünümlü deri kıvrımlarıdır. Önden arkaya doğru uzunluğu 7-9 cm, genişliği ise 2-4 cm arasında değişebilir. Cinsel organı oluşturan temel yapı konumunda olan dış dudakların şekil, büyüklük, renk, dolgunluk gibi estetik özellikleri, kadının dünya üzerinde yaşadığı coğrafyaya, ırkına, yaşına, genetik yapısına göre oldukça çeşitlilik gösterir. Doğum yapmayan bayanlarda dış dudaklar, diğer yapıları gizlermişcesine karşılıklı olarak tam temas halinde durur. Vajina dış dudakları estetik açından gençlik yıllarında dolgun, diri görünümlü olup, yaşlanmanın ve doğumların etkisiyle daha yıpranır, yumuşama, gevşeme, sarkma olabilir.

vajina dış dudakları

Vajina dış dudak büyüklüğü ve dolgunluğu, vulvanın şeklini belirler. Dış dudaklar bazı kadınlarda fazla gelişerek normalden daha dolgun olurlar, bazı kadınlarda tam tersi, normalden daha zayıf olabilirler. Nadiren de her iki dış dudak asimetrik olarak gelişerek birbirleri arasında şekil, büyüklük ve dolgunluk farkı olabilir. Doğuştan gelen problemler arasında en sık rastlananı dış dudakların normalden daha dolgun olmasıdır. Dış dudakların dolgunluğuna pubis dediğimiz kasık bölgesinin dolgunluğu da eşlik edebilir. Bu durum tayt, bikini gibi kıyafetler giyildiğinde göz önüne çıkan problemdir, cinsel organın estetik görünümünü bozmasının yanı sıra, kişiyi rahatsız eden kıyafet özgürlüğünden mahrum bırakan can sıkıcı durum oluşturur. Cinsel organın kişiden kişiye değişebilen şekilsel çeşitlilikleri zaman zaman sağlık problemi haline dönüşebilir. Aşırı dolgun dış dudak yapısı, ter ve diğer vücut sıvılarınının deri kıvrımları arasında birikmesine neden olarak kötü koku yapar, mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Dış dudak estetiği zaten bir problemdir, buna kötü koku da eklendiğinde, kadın kendisini erkeğin karşısında hoş ve rahat hissedemez. Psikolojik kompleks oluşur, utanç duygusu ile cinsel hayatına kendi kendine koyduğu kısıtlamalar, ciselliği doya doya yaşamasına engel olur. Problem zaman içinde daha da büyür, ikili ilişkileri zedeleyici boyutlara ulaşır.

 

vajina dış dudak büyümesi
Vulvoplasti olarak adlandırılan dış dudak estetik ameliyatı, ergenlik döneminin bitişi ile birlikte cinsel organ gelişimi tamamlandıktan sonra şeklinden rahatsızlık duyan, genel sağlık durumu iyi olan her bayan için uygundur. O güne kadar cinsel ilişkiye girmiş olsun ya da olmasın, doğum yapmış ya da yapmamış her kadın bu ameliyattan yararlanabilir. Kızlık zarı vajina ağzının 1 cm içinde kalır, dış dudaklar ise vajinanın dışındadır. Bu nedenle dış dudak ameliyatı kızlık zarını bozmaz. Ameliyat, cinsel hayatı başlamamış genç kızlarda da uygulanabilir. Bu dönemde yapılan dış dudak ameliyatı, cinsel organın estetik restorasyonunu sağlayarak, cinsel hayatı başladığında karşılaşabileceği vajinismus gibi problemlerin de ortaya çıkmasına engel olur. Dış dudak ameliyatı hamile kalmaya engel değildir, bu ameliyatı geçiren her kadın sonrasında normal olarak cinsel ilişkiye girebilir, hamile kalabilir, normal doğum yapabilir. Cinsel ilişkiden alınan zevk üzerine psikolojik yönden pozitif etki oluşturur.

Dış dudak küçültme

Dış dudakların dolgunluk derecesine göre ya liposuction işlemi uygulanarak içeriden biraz yağ çekilir, ya da fazla dolgunluk varsa küçültmek için bir kısmı kesilerek çıkarılır. Yapılacak her iki şekildeki girişim ister lokal ister genel anestezi altında yapılabilir. Anestezi tipini siz seçebilirsiniz. Dış dudak küçültme dışında aynı anda başka bir ameliyat daha olacaksanız o zaman genel anestezi uygulanabilir.

Dış dudak büyütme (dolgunlaştırma)

Dış dudak büyütme ameliyatı, yeterli dolgunluğu olmayan dış dudaklar için uygulanır. Yaşlanmaya bağlı yağ dokusunun azalması cinsel organın zayıf görünümüne yol açar. Dış dudakları dolgunlaştırmak için uygulanan yöntem yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonunda kalça, karın, bacak gibi vücudun yağlı olan bölgelerinden bir miktar yağ alınarak vajina dış dudaklarının içine verilir, daha dolgun görünüm kazandırılır. Yağ enjeksiyonunda içeri verilen yağların bir kısmı vücut tarafından emilebilir. Geriye kalan miktar yeterli olur, yeterli olmadığı düşünülürse aynı işlem bir kez daha uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında da, genel anestezi altında da yapılabilir. Genel anestezi altında yapılırsa verilen yağların kalıcılığı daha fazla olur.

Vulvoplasti: Vajina dış dudak ameliyatı

Vajina dış dudak estetiği için hangi tip ameliyat olduğu farketmeksizin süresi yaklaşık 1 saat sürer. Kısa bir süre istirahat ettikten sonra aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra hafif sızlama hissedebilmenize rağmen günlük hayatınıza normal olarak devam edebilirsiniz. Ağrı kesici ilaçlar sizi zaten rahatlatacaktır. Birkaç gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sırasında kendi kendine eriyen dikiş tekniğini kullanılır. Bu sayede ameliyatınızdan sonra yara pansumanı ihtiyacı olmaz, dikiş aldırma sıkıntısı çekmezsiniz. Genital bölgenin hijyen ve temizliğine dikkat etmeniz yara bakımı için yeterlidir. Ameliyat yarası iyileştiğinde dikişler kendi kendine eriyecektir. Ameliyat yarasının tam olarak geçmesi, hassasiyetin düzelmesi için gereken 3 haftalık süreden sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
Vulvoplasti, yani dış dudak estetik operasyonu, cinsel organ dış dudak görünümü ile ilgili estetik kaygıları olan bayanlar için kesin çözüm sunan ideal ameliyattır. Vulvoplasti ameliyatı ile cinsel organ estetiğinin düzelmesinin yanı sıra öz güven tazelemenizi de sağlar. Daha önceleri cinsel ilişki sırasında yaşadığınız psikolojik çekince ve utangaçlık duygusundan kurtulmanızı sağlayarak, cinsel ilişki konsantrasyonunuzu arttırır, buna paralel olarak cinsel ilişkiden aldığınız zevk artar. Ayrıca dilediğiniz tayt ve bikini gibi kıyafetleri utanmadan, sıkılmadan giyebilme rahatlığına kavuşursunuz.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

Yorumlar

  1. A.A

    Merhabalar doktor bey. Mide ameliyatı geçirdim yaklaşık 40 küsür kilo civarında kilo kaybım oldu ve dış dudakta sarkma problemim var. Ameliyat izi nasıl bunun hakkında bilgi almak istiyorum. İyi çalışmalar. Saygılarımla.

    cevap

 Yorum Ekle