Genital Bölge Kılları

Genital bölge estetiğinden bahsederken cinsel organ bölgesinin ayrılmaz parçası olan kıllardan bahsetmemek olmaz. Ergenliğin başlaması ile birlikte cinsel organ gelişmeye, yetişkin halini almaya başlarken kılların da ortaya çıkması belirli aşamalardan geçer. Ergenlik öncesi dönemde cinsel organ çevresinde ince tüylenme dışında kıllanma görülmez. Zamanla dış dudakların sırtı boyunca olmak üzere dağınık tüylenme başlar, rengi yavaş yavaş koyulaşarak görünümü daha da belirginleşir. Kılların yapısı, en düzü ile en kıvırcığı arasında çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Kıllar yaşın ilerlemesiyle birlikte kasık üçgenine yayılıp yetişkin dönemdeki şeklini alır. Olgun yetişkinin kıllanması sık, kıvrık ve baldırların iç kısmına uzanacak şekilde genişler. Cinsel organ etrafındaki genital kılların gelişim sürecinin sonunda ulaştığı noktadaki miktarı, rengi, dağılımı ise oldukça değişkendir.

vajina lazer epilasyonu

Genital bölge kıllarının estetik olarak değer kazanması için, kasık üçgeninin dışına taşmaması, yoğunluğu, uzunluğu ile alanın tamamını örtmemesi, bakımının yerinde olması gerekir. Çeşitli kültürlerde cinsel organ çevresindeki kıllara daha estetik görünüm kazandırmak için yöreye, kültüre özgü yöntemlerle işleme tabi tutularak şekillendirilir. Bazı kültürlerde genital bölgenin tamamı tüylerden arındırılır, bazılarında hiç müdahale etmeden kendi haline bırakılır, bazılarında ise çeşitli şekillendirme yöntemleri uygulanır. Tüylerden tamamen arınmada ya da şekillendirmede kullanılan yöntemlerden bazıları ağda, tıraş, epilasyon cihazlarının uygulandığı etkisi geçici yöntemler olduğu gibi, iğneli epilasyon, lazer epilasyon gibi etkisi kalıcı yöntemler de mevcuttur. Geçici yöntemlerden ağda ve epilasyon cihazları yanlış uygulandığında bu bölgedeki tüylenmeyi arttırabilir, batık kıl, sivilce gibi tıbbi sorunlara yol açabilir. Bu durum, kadınları uzun vadeli, kalıcı çözüm arayışlarına iter. Günümüzde vajina için çoğunlukla lazer epilasyon tercih edilirken halen daha az olarak iğneli epilasyon da uygulanıyor.
Genital bölge, kadının herkesle paylaşmadığı kendine ait en özel bölgesidir. Bu özel bölge de haklı olarak özel bakımı, kendine has özel estetik görünümü gerektirir. Bu bölgedeki kıllar, cinsel organ estetiği üzerine fazladan değer katabilmesi adına, kişiye özel bakım ve tasarım gerektirir. Tasarım çeşitleri hayal gücü gibi sınırsızdır, ancak uygulama teknikeri belli başlı birkaç çeşittir. Genital bölge kılları için şekil tasarımları, uygulanacak epilasyon yöntemine, kılların yoğunluğuna, dağılımına, rengine, uzunluğuna, düz ya da kıvırcık olup olmadığına göre belirlenir.

Genital bölge kıllarında günümüzde en çok tercih edilen modeller

genital bölge kılları

Naturel model: Kılların uzunluğu 1 cm’yi geçmeyecek şekilde istenilen boyda kısaltılır. Şekline, sınırlarına hiç dokunulmaz.
Bikini line: Kılların uzunluğu 1 cm’yi geçmeyecek şekilde istenilen boyda kısaltılır. Bikini hattının dışında kalan tüm alanlardaki kıllar temizlenir.
Ters üçgen: Fransız modeli de denilen bu model kadınlar arasında çok tercih edilen oldukça popüler bir modeldir. Bikini kenarları, dış dudak kılları temizlenerek, geride düzgün, tepesi aşağıya bakan ters üçgen oluşturacak şekilde kıllar bırakılır. Üçgenin boyutları isteğe bağlı olarak tasarlanır.
Landing strip: Orta hat boyunca yukarıdan aşağıya uzanan 2 cm genişliği aşmayan dikdörtgen şekilli model. Bu modelde kılların uzunluğu 1 cm’yi geçmeyecek şekilde kısaltılır.
Chapline bıyığı: Orta hatta kasık üçgeninin alt ucuna yakın bir alanda boyu yaklaşık 3 cm, eni 1-1,5 cm ölçülerinde dikdörgen şekilli model.
Brezilya modeli: En revaçta olan modellerden olup kasık üçgeninin orta hattında, 2,5 cm uzunluğunda yaklaşık 0,5 cm genişliğinde, kılların boyu 0.5 cm yi geçmeyen incecik çizgi şeklinde, bu çizginin dışı tamamen kıllardan arındırılmış model.
Full Brezilya modeli: Genital bölgenin tamamı bütün kıllardan arındırılmış bir model.
Diamond: Yaklaşık 4 cm boyunda 2-2,5 cm genişliğinde elmas yani eşkenar dörtgen şeklinde bir model olup kılların uzunluğu 0,5 cm’yi geçmez.
Doğan güneş modeli: Kasık üçgeninin tamamı boyunca genişliği 1 cm’yi geçmeyen ters üçgenler bırakılacak şekilde uygulanıyor. Yaklaşık 3 adet üçgen yelpaze şeklinde görünmeli. Kılların uzunluğu 0,5 cm’yi geçmemeli.
Düşen su damlası: Orta hattı geçmeyecek şekilde su damlası şekli verilir. Kalan alanlardaki kıllar tamamen temizlenilir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

Yorumlar

  1. Fatoş

    Lazer epilasyon kıl batıklarına iyi geliyor mu acaba, onu öğrenmek istemiştim. Benim genital bölgemdeki batıklar, önce iltihap yapıyor, sonra baş verip patlayarak deriden çıkıyor ama, bu sıkıntıları yaşamak istemiyorum. Bilgi verirseniz sizinle bağlantı kurmak istiyorum.

    cevap

 Yorum Ekle